Co to jest elektrobęben?

Elektrobęben Van der Graaf jest specjalnie zaprojektowanym urządzeniem, służącym głównie do napędu przenośników taśmowych. Wszystkie komponenty tradycyjnego napędu, takie jak silnik elektryczny, przekładnie, koła zębate i łożyska zostały zastąpione jednoelementowym zamkniętym systemem napędowym nazwanym elektrobębnem lub silnikiem bębnowym. Wał napędowy elektrobębna nie obraca się, zatem można go łatwo zabudować w ramie przenośnika. Zasilanie jest doprowadzone bezpośrednio do statora, bez konieczności użycia szczotek lub pierścieni ślizgowych. Elektrobębny Van der Graaf posiadają stopień szczelności wynoszący IP66 (minimalnie) i są dostosowane do czyszczenia ciśnieniowego. Niektóre elektrobębny są dostosowane do używanie pod wodą do głębokości 2,5m, IP68.

Jaka jest żywotność elektrobębna?

Elektrobębny Van der Graaf są wypełnione olejem przekładniowym, który wymaga wymiany co 50.000 godzin pracy (ok. 13 lat przy pracy 10 godzin dziennie). Olej może być łatwo zmieniony, bez demontażu elektrobębna z przenośnika. Inne czynności konserwacyjne lub serwisowe nie są wymagane.

Czy elektrobęben może być zasilany z falownika?

W przypadku, gdy elektrobęben jest dobrze dobrany do potrzeb, właściwe chłodzony olejem, pracując przy niskich prędkościach/częstotliwościach może być bez przeszkód zasilany z falownika. Przy niektórych zastosowaniach, konieczne jest użycie specjalnego ekranowania przewodów (ekranowanie Quantum), które oferuje ponadstandardową ochronę przed przebiciem. Zakres częstotliwości zawiera się pomiędzy 15 a 65 Hz.

Czy elektrobęben może pracować w obu kierunkach?

Wszystkie elektrobębny Van der Graaf są zaprojektowane tak, aby mogły pracować w obu kierunkach. Na życzenie, istnieje możliwość wyposażenia urządzenia w hamulce jednokierunkowe.

Czy elektrobęben może pracować bez taśmy?

Generalnie elektrobębny mogą pracować bez taśmy. W niektórych przypadkach, konieczna jest konsultacja wyposażenia elektrycznego elektrobębna lub sprawdzenie możliwości pracy w specyficznych warunkach. W takim przypadku proszę o kontakt z działem technicznym firmy Van der Graaf.

Jakie maksymalne długości elektrobębnów są dostępne?

To zależy od potrzeb oraz sił i naprężeń, które musi przenieść elektrobęben. Najdłuższy wyprodukowany przez Van der Graaf elektrobęben miał 3,5 metra długości. Jeśli chodzi o najkrótsze dostępne urządzenia, wartości mniejsze niż wskazane w katalogach nie mają zastosowania.

Czy Van der Graaf produkuje elektrobębny zasilane prądem stałym?

Firma Van der Graaf posiada w swojej ofercie urządzenia zasilane prądem stałym. Typoszereg jest ograniczony do średnicy TM138. Elektrobębny te są zaprojektowane do zasilania prądem 12V lub 24V. Maksymalna moc urządzeń wynosi 0,75 kW, Odznaczają się wysokim momentem obrotowym. Dostępne są różne prędkości obrotowe.

Czy elektrobęben może być ogumowany?

Gumowanie jest zazwyczaj używane w przypadku zastosowań o podwyższonej wilgotności, co zapewnia dodatkową przyczepność pomiędzy elektrobębnem a taśmą przenośnika. W przypadku większych średnic, prawie zawsze elektrobębny ogumowuje się, aby zapewnić bezstratne przekazanie całej mocy elektrobębna na taśmę. Van der Graaf oferuje różne typy ogumowania, między innymi: ETR, nitryl, poliuretan, ceramika. Grubość powłoki różni się w zależności od potrzeb.

Jakie normy spełniają elektrobębny „GV”?

Elektrobębny Van der Graaf spełniają między innymi wymagania norm CE, UL, CSA, C, US i USDA. Niektóre mogą posiadać certyfikaty ATEX strefa 22.

Jakie napięcia lub częstotliwości są dostępne?

Van der Graaf może dopasować urządzenia do pracy z dowolnymi napięciami lub częstotliwościami prądu tak, aby mogły pracować w dowolnym miejscu na świecie.

Co w przypadku awarii?

Wszystkie elektrobębny Van der Graaf od TM100 aż do TM620 są wyposażone w odkręcane kołnierze. W przypadku ewentualnego pojawienia się jakichkolwiek problemów większość lokalnych serwisów elektromechanicznych jest w stanie naprawić urządzenie bez większych kłopotów. Prawie wszystkie części zamienne do elektrobębnów są dostępne na stanie magazynowym i mogą być wysłane w dowolne miejsce na świecie w ciągu 24-48 godzin.